Balintoy Harbour (lokalizacja Gra o Tron)

Port Ballintoy (serialowa nazwa: Lordsport)

Ballintoy a właściwie Port w Ballintoy to zatoka z portem i wioską rybacką. jest tam też cmentarz, kościół i parę pensjonatów B&B, a wszystko znajduje się w malowniczym miejscu. Aby dostać się do portu Ballintoy, musisz dostać się na trasę między między White Park Bay a Carrick-a-Rede, która jest kolejną atrakcją turystyczną dla turystów z mostem linowym.

Tam gdzie znajduje się  Carrick-a-Rede jest również stary kamieniołom o nazwie Larrybane gdzie kręcono scenę serialu Gra o Tron. Oba miejsca są połączone szlakiem wzdłuż linii brzegowej, a widok jest bardzo spektakularny, można podziwiać klify i krajobraz. Kiedy jest dobra pogoda a przedewszystkim widoczność,  można zobaczyć nawet na szkockie wyspy.

W XIX wieku głównym celem portu była żegluga a dokladnie transport kruszcu, kamieni osadowych, w tym czasie niewielkie tory kolejowe były używane do przewożenia kamieni i wapienia do nabrzeża. Do dziś stoi jeszcze piec waienny w porcie.

Odwołując się do filmu, To tu w Ballintoy, Theon Greyjoy, syn lorda Ballona Greyjoy z The Pyke, powraca do Balintoy (Lordsport) i podziwia swój statek a także po raz pierwszy widzi swoją siostrę Yare w drugim sezonie serialu.

 

Co warto wiedzieć.

  • Bendhu House czyli Dom Bendhu – biały dom wybudowany przez  ekscentryka Cornishman Newton Penprase, który przybył z Kornwalii do Irlandii Północnej w wieku 23 lat, aby uczyć w Belfast College of Art.
    Zaczął budowę domu w 1936 roku i trwała ona ponad 20 lat. Budował z wszystkigo co można znaleźć na plaży i w okolicy, ale i tak potem użyto cementu.
    Dom nie jest otwarty dla publiczności, jest prywatny, więc nie można go odwiedzić. (Zdjęcie w galerii poniżej)
  • Elephant Rock w Ballintoy – aby zobaczyć skałę, która wygląda jak słoń, trzeba po przybyciu do portu, skręć w lewo i idź wzdłuż brzegu. (Zdjęcie w galerii poniżej)

  • Ścieżka widokowa prowadząca na mostek Carrick-a-Rede – szlak, który prowadzi nad krawędziami i urwiskami, gdzie jest piękny widok klifów. W deszczowe dni jest nawet mały wodospad. Możesz iść z Ballintoy na most w Carrick-a-Rede bez pośpiechu to około 40 minut. Jest też piękne miejsce, w którym kręcono sceny dla Gry Tronu czyli stary kamieniołom w Larrybane. (więcej na wideo – bramka do ścieżki w galerii poniżej)

2 thoughts to “Balintoy Harbour (lokalizacja Gra o Tron)”

  1. świetne miejsce, byliśmy tam w zeszłym roku. Polecam jesienią jak fale rozbijają się o skały i to jest dopiero widok ! Pozdro z Poznania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *