Carnlough (lokalizacja Gra o Tron)

Carnlough to mała wioska usytuowana na wybrzeżu w Irlandii Północnej u podnuża doliny górskiej Glencloy, drugiej co do wielkości doliny w hrabstwie Antrim.
Carnlough z Irlandzkiego „place of cairns” czyli miejsce kopców, np. z kamieni. Chodzi o kamieniołomy które są nie daleko.

Co można tu znaleźć?
Bardzo mały port w rogu zatoki, plażę, hotel, B&B, kilka małych sklepików, restauracje, fast foody, chinszczyzne koło mostku, którą polecam oraz kawiarnie w porcie.

HISTORIA

W zachodniej częsci wioski znajdują się kamieniołomy. Port oraz mostek, które są do dzisiaj w wiosce zostały zbudowane około 1853 roku przez właścicieli kamieniołomów. Pomiędzy kamieniołomami a portem została wybudowana sieć kolejki prawdopodobnie wąskotorowej, którą przewożono kruszec z kamieniołomów do portu, a następnie transportowana go statkami do Szkocji oraz Anglii.

The Londonderry Arms Hotel został zbudowany w 1848 jako zajazd przez Frances Anne Vane Tempest, Markizy miasta Londonderry/Derry. (Na mapach tak jest własnie podawane nazwa miasta w dwóch nazwach, w skrócie jeśli znacie ciut historii Irlandii Północnej wygląda to tak żę protestańci nazywają miasto Londonderry, a katolicy Derry. )

Jako ciekawostkę dodam, że ów mariza była prababcią Winstona Churchilla.

Jeśli zamierzasz zatrzymać się w hotelu ceny na tą chwilę (2017r.) wachają się pomiedzy £ 50 a £ 120 w zależności od pory roku.

 4.6 mili czyli około 7,5km od Carnlough w kierunku Cushendall na wzgórzu po prawej stronie ukryta jest szkoła katolicka: St Killian’s Catholic College. Nie widoczna z nadmorskiej drogi. Kiedyś nazywała się St. McNissis, teraz znana jako St. Killians, była zbudowana przez Frances Anne jako letnia rezydencja. Zdjęcia znajdziecie w galerii poniżej. Wygląda jak zamek z bajki 🙂 Polaceam zobaczyć. Można wejść i obejrzeć z zewnątrz jak i armaty na murach, w środku nie byłem.

Jeśli lubisz piesze wycieczki możesz udać sie zobaczyć wodospad o nazwie Cranny Falls. Trzeba udać się pomiędzy restauracjami w górę Carnlough i iść około 2km. Droga jest oznaczona.

WĘDKARSTWO

Dla wędkarzy, którzy by chcieli wynająć kuter i spróbować swoich sił w wędkarstwie morskim łapiąc makrele, dorsze, śledzie, mintaje oraz kongery które przypominają węgorze polecam skontaktować się z właścicielami kutrów. Kontakt znajdziesz w pisując w google fishing carnlough ale to chyba oczywiste 🙂

Wynajęcie kutra to sprawa prosta ale trzeba zebrać grupę minimum 4 osoby a max 10.

Koszt to około £15-20 za osobę za 3 godziny włacznie z osprzętem jak wędki, podbieraki itd.., Więc nie trzeba mieć swojej wędki.

Gra o Tron – (serialowa nazwa: Canal Steps in Braavos)

W sezonie 6, epizodzie 7 (The Broken Man) Gry o Tronjako lord of Thrones, gdy panowie i damy walczą o Żelazny Tron, dramat powraca do Braavos, fikcyjnej wioski nakręconej w Porcie Carnlough. Kanał w Carnlough Harbour to miejsce, gdzie Arya Stark był wielokrotnie dźgnięta nożem przez Waifa. Arya następnie wskakuje do lodowatej wody, aby uciec, a potem wychodzi po schodach na ulice Braavos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *