Larrybane & Carrick-a-Rede (lokalizacja Gra o Tron)

Carrick-a-Rede & Larrybane Quarry (serialowa nazwa: Obóz Renly Baratheona)

Carrick-a-Rede to słynny most linowy w Irlandii Północnej, w odległości zaledwie kilkunastu minut od portu w Ballintoy, dzięki czemu możecie zwiedzić dwa miejsca za jednym zamachem. Dlatego też zrobiłem kontunuacje mojego video z Ballinoy do Carrick-a-Rede i Larrybane.

Ta malutka wyspa z mostem Jest znana jako Carrick-a-Rede, która jest starożytnym irlandzkim terminem o znaczeniu „skała na drodze”. Skalisty wylot, który łączy morze z rzekami Bann i Bush.

Carrick-a-Rede stanowiła główną przeszkodę dla tarła łososi,  ale stanowiły doskonałą okazję dla rybaków łososiowatych. Ale kiedy rybacy dotarli do Carrick-a-Rede, połowy były obfite potrzebowali mostu na ląd z wyspy aby przetransportować ryby. Potrzebowali mostu. Na początku powstała kładka z jedną liną około 1755 roku, nastepnie wybudowano most z dwoma linami. ostatnia poważna inwestycja byla w 2008 roku. Powstał zupelnie nowy most zbudowany z liny stalowej i drewna iglastego o nazwie Douglas przez Heyn Construction z Belfastu. koszt budowy ponad 16 tys. funtów.

Larrybane Quarry to miejsce gdzie kiedyś był stary kamieniołom z portem z którego transportowano kruszec do Szkocji i Anglii.

To miejsce zyskało nowych fanów a dokładnie fanów serialu Gra o Tron i przyciąga ich miliony w to miejsce.

Chociaż sam most nie jest częścią żadnego miejsca filmowania, pobliski Larrabane Quarry był filmowym miejscem obozu Renly Baratheon, oczywiście, zanim został zabity przez księcia cieni. Margaery i Renly oglądają jak Brienne z Tarth walczy z Ser Loras Tyrell, który urywek pokazałem na moim filmiku youtube.

Chroniony przez wyspę Sheep i płytką rafę, zatoka Larrybane jest jednym z najbardziej chronionych miejsc wzdłuż północnego wybrzeża. Na początku tego stulecia a dokładnie 22 października 1906 roku, pewien podróżnik „George” w drodze powrotnej z islandzkich łowisk parowcem o nazwie „City of Bristol” do swojego miasta w Anglii Fleetwood, próbował ominać wyspę owiec w gęstej mgle i utknął na 20 metrach między wyspą owiec a Larrybane an stepie uderzył o powierzchnię rafę i zatonął. Lokalne historie wciąż mówią o tym, że kapitan pomylił wyspę Owiec z punktem Bull Point na wyspie Rathlin.

To miejsce jest absolutnie zapierające dech w piersiach. Gorąco polecam spacer między Larrybane i Ballintoy.

 

Warto wiedzieć.

 • Wstęp i parking są bezpłatne. Musisz zapłacić tylko za przekroczenie mostu linowego, jeśli zamierzasz zwiedzić wysepkę Carrick-a-Rede.
 • Cena za przekroczenie mostu linowego (ceny 2017) (patrz zdjęcie w galerii poniżej)
 • Carrick-a-Rede, a ze szkockiego „Carraig-a-Rade”, oznacza „Skałę na drodze” – ponieważ była to przeszkoda dla migrującego łososia z oceanu do rzek.
 • Lata świetności połowów łososia już się skonczyły w tym rejonie. Ostatnia ryba została złapana przez rybaków w Carrick-a-Rede w 2002 roku.
 • Dowody wskazują, że rybacy, którzy poławiali łososia zbudowali mosty linowe do Carrick-a-Rede ok. 18 wieku. Pierwszy z nich wiemy na pewno został zbudowany w 1755 roku. Wysiłki zmierzające do ożywienia mostu rozpoczęły się w 2000 roku, kiedy zbudowano uaktualniony most linowy to lokalizacja stała się natychmiastową atrakcją turystyczną, a most został ponownie zastąpiony w 2004 roku. Obecny most, najmocniejszy z nowoczesnych mostków linowych, został wybudowany w 2008 roku.
 • Most ma długość 66 stóp (20 m) i wysokość ponad 30 metrów nad wodą.
 • Więcej informacji znajdziesz na: discovernorthernireland.com

4 thoughts to “Larrybane & Carrick-a-Rede (lokalizacja Gra o Tron)”

 1. Zajebiste, odwiedziłem w tym roku, smigam szklakiem gry o tron, ale moglbys odwiedzic i pokazać więcej miejsc skoro tam mieszkasz to masz je pod reką.
  W kazdym razie dzieki za filmik !

  1. pokaze z pewnosci w innych filmikach, wiem ze to nie to samo ale szkoda mi bylo czasu, ludu wtedy bylo bardzo dużo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *