Larrybane & Carrick-a-Rede (lokalizacja Gra o Tron)

Carrick-a-Rede & Larrybane Quarry (serialowa nazwa: Obóz Renly Baratheona)

Carrick-a-Rede to słynny most linowy w Irlandii Północnej, w odległości zaledwie kilkunastu minut od portu w Ballintoy, dzięki czemu możecie zwiedzić dwa miejsca za jednym zamachem. Dlatego też zrobiłem kontunuacje mojego video z Ballinoy do Carrick-a-Rede i Larrybane.

Ta malutka wyspa z mostem Jest znana jako Carrick-a-Rede, która jest starożytnym irlandzkim terminem o znaczeniu „skała na drodze”. Skalisty wylot, który łączy morze z rzekami Bann i Bush.

Carrick-a-Rede stanowiła główną przeszkodę dla tarła łososi,  ale stanowiły doskonałą okazję dla rybaków łososiowatych. Ale kiedy rybacy dotarli do Carrick-a-Rede, połowy były obfite potrzebowali mostu na ląd z wyspy aby przetransportować ryby. Potrzebowali mostu. Na początku powstała kładka z jedną liną około 1755 roku, nastepnie wybudowano most z dwoma linami. ostatnia poważna inwestycja byla w 2008 roku. Powstał zupelnie nowy most zbudowany z liny stalowej i drewna iglastego o nazwie Douglas przez Heyn Construction z Belfastu. koszt budowy ponad 16 tys. funtów.

Larrybane Quarry to miejsce gdzie kiedyś był stary kamieniołom z portem z którego transportowano kruszec do Szkocji i Anglii.

To miejsce zyskało nowych fanów a dokładnie fanów serialu Gra o Tron i przyciąga ich miliony w to miejsce.

Chociaż sam most nie jest częścią żadnego miejsca filmowania, pobliski Larrabane Quarry był filmowym miejscem obozu Renly Baratheon, oczywiście, zanim został zabity przez księcia cieni. Margaery i Renly oglądają jak Brienne z Tarth walczy z Ser Loras Tyrell, który urywek pokazałem na moim filmiku youtube.

Chroniony przez wyspę Sheep i płytką rafę, zatoka Larrybane jest jednym z najbardziej chronionych miejsc wzdłuż północnego wybrzeża. Na początku tego stulecia a dokładnie 22 października 1906 roku, pewien podróżnik „George” w drodze powrotnej z islandzkich łowisk parowcem o nazwie „City of Bristol” do swojego miasta w Anglii Fleetwood, próbował ominać wyspę owiec w gęstej mgle i utknął na 20 metrach między wyspą owiec a Larrybane an stepie uderzył o powierzchnię rafę i zatonął. Lokalne historie wciąż mówią o tym, że kapitan pomylił wyspę Owiec z punktem Bull Point na wyspie Rathlin.

To miejsce jest absolutnie zapierające dech w piersiach. Gorąco polecam spacer między Larrybane i Ballintoy.

 

Warto wiedzieć.

 • Wstęp i parking są bezpłatne. Musisz zapłacić tylko za przekroczenie mostu linowego, jeśli zamierzasz zwiedzić wysepkę Carrick-a-Rede.
 • Cena za przekroczenie mostu linowego (ceny 2017) (patrz zdjęcie w galerii poniżej)
 • Carrick-a-Rede, a ze szkockiego „Carraig-a-Rade”, oznacza „Skałę na drodze” – ponieważ była to przeszkoda dla migrującego łososia z oceanu do rzek.
 • Lata świetności połowów łososia już się skonczyły w tym rejonie. Ostatnia ryba została złapana przez rybaków w Carrick-a-Rede w 2002 roku.
 • Dowody wskazują, że rybacy, którzy poławiali łososia zbudowali mosty linowe do Carrick-a-Rede ok. 18 wieku. Pierwszy z nich wiemy na pewno został zbudowany w 1755 roku. Wysiłki zmierzające do ożywienia mostu rozpoczęły się w 2000 roku, kiedy zbudowano uaktualniony most linowy to lokalizacja stała się natychmiastową atrakcją turystyczną, a most został ponownie zastąpiony w 2004 roku. Obecny most, najmocniejszy z nowoczesnych mostków linowych, został wybudowany w 2008 roku.
 • Most ma długość 66 stóp (20 m) i wysokość ponad 30 metrów nad wodą.
 • Więcej informacji znajdziesz na: discovernorthernireland.com

4 thoughts to “Larrybane & Carrick-a-Rede (lokalizacja Gra o Tron)”

  1. pokaze z pewnosci w innych filmikach, wiem ze to nie to samo ale szkoda mi bylo czasu, ludu wtedy bylo bardzo dużo

 1. Zajebiste, odwiedziłem w tym roku, smigam szklakiem gry o tron, ale moglbys odwiedzic i pokazać więcej miejsc skoro tam mieszkasz to masz je pod reką.
  W kazdym razie dzieki za filmik !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *