Slieveanorra & Jaskinia Cushendun (lokalizacja Gra o Tron)

Orra More / Slieveanorra

Podróż do jaskini w Cushendun zaczynam przez Orra More / Slieveanorra (Narodowy Rezerwat Przyrody)

Powyżej jest to widok na Trasę widokową w strefie Orra między Magherahoney i Cushendun.

Znaczenie Orry jest istotne, gdyż uważa się ją za historyczne przełomowe miejsce.: kluczową bitwę, w której Sorley Boy MacDonnell pokonał klan MacQuillów, zyskując przez to kontrolę do ich danego szlaku.

W każdym razie znajdziecie tu piekny irlandzki krajobraz podróżując tą doliną, chociaż dróg dojazdowych do Cushendun jest kilka i rownież widokowych.

Zatrzymałem się w punkcie widokowym o nazwie Altarichard gdzie jest parking przy ulicy Altarichard Road. Znany jest również jako Walk Milibern. Znajdują się tu początki pieszych szlaków, aby podziwiać wspaniałe widoki.

Jeden ze szlaków prowadzi na słynną góre: Croaghan (469 m npm). Nazwa po irlandzku Cruachán. Widok z niej jest naprawdę świetny, a przy dobrych warunkach atmosferycznych widać wyspę Rathlin.

 

Cushendun

Nazwa małej wioski w hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej „Cushendun” pochodzi z irlandzkiego „Cois Abhann Duinne„, oznaczającego „nad Dunem” lub „Stopa Dun„, określająca położenie wioski u ujścia rzeki Dun.
Cushendum znajduje się na wybrzeżu między miejscowościami Cushendall i Ballycastle.

Cushendun znajduje się również przy początku dolin Glendun i Glencorp.

Piękna wioska zaprojektowała Clough William Ellis w 1912 na prośbę  Ronald John McNeill, który był baronem Cushendun.

Cushendun było bezpiecznym miejscem wyładunkowym z portem dla często pdoróżujących między Irlandią a Szkocją. Sprzymierzone klany irlandzkie często lądowały na plaży w pobliżu Carra Castle.

 


Zamek Carra leży w polu na północ od nadmorskiej miejscowości Cushendun.

Kiedy zamek Carra został wybudowany? … tego dokładnie nie ustalono, choć prawdopodobnie pochodzi z początku 14 wieku. Teraz można znaleźć tylko ruiny prawdopodobnie na prywatnej łace. W pobliżu ruin można znaleźć kilka stojących głazów z brązu.

Teraz jak i kiedyś w czasach wiktorianskich ten przepiekny krajobraz przyciągał wielu artystów.

Słynnym bohaterem Cushendun był Johann the goat, możemy to przetłumaczyć jako Jan koza lub Jan kozik 🙂

Ku jego pamięci artystka rzeźbiarka Deborah Brown wykonała pamiątkową rzeźbę, która przedstawia kozę. Przez wiele lat żywa koza była charakterystyczna dla portu wypasywała się na na brzegu wzdłóż rzeki i witała gości, zwłaszcza tych którzy posiadali coś do jedzenia jak jabłka czy marchewkę. Niestety podczas epidemii pryszczycy w 2001 roku musiała zostać zabrana i była jednym z ostatnich zwierząt umierających. Dzisiaj, kolejny kozioł o nazwie Mirriam, wypasa się w cieniu rzeźby.

Na płycie pod rzeźbą możemy przeczytać:
Rzeźbione przez Deborah Brown i podarowane dla przez nią dla ludzi z Cushendun. W sierpniu 2002 r. koza była ostatnim zwierzęciem, które miało zostać ubite.

Cushendun posiada przepiekną plażę z drobniutkim piaskiem, który można spotkać również na polskich plażach. Plaża rozciąga się od  portu, aż po miejsce gdzie stoi zamek Cara Castle, a raczej to co z niego zostało.

Jeżeli będiemy jechać w stronę Torr Head z Cushendun, podjeżdżając pod górę możemy podziwiać piękny krajobraz Cushendun, który zostawiamy z tyłu.

Gra o Tron – Lokalizacja

 

Jaskinie Cushendun powstały ponad 400 milionów lat temu w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Wszyscy fani Gry o Tron z pewnością wiedzą, żę jaskinie stanowiły tło dla scen z filmowego Stormlands. Jaskinia znajduje się za hotelem po prawej stronie wzdłuż wybrzeża.

Odkąd została postawiona tam tablica informacyjna, miejsce to zyskało na ogromnej popularności.

Od 1954 r. wieksza część wsi jak i park krajobrazowy, który jest wokół Glenmony na północy opiekuje się National Trust. Dokładnie National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty czyli brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków i przyrody w całym UK bazująca w znacznej mierze na pracy wolontariuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *