Seaforde – Motyle & Ogród

O Miejscu

Seaforde Gardens, Maze and Tropical Butterfly House, bo tak nazywa się to miejsce po angielsku co możemy przetłumczyć jako Ogrody, labirynt i motyle tropikalne w miejscu z wanym Seaforde.

Jest to świetne miejsce w Irlandii Pólnocnej posiadające jak wszystko inne swoją bogatą historię. Wybraliśmy się tam w kwietniu i było jeszcze chłodno choć słonecznie. Jest to miejsce z naprawdę niezwykłymi okazami roślinności, pawiami  i bażantami chodzącymi po ogrodzie oraz szklarniami z motylami i egzotyczną roślinnością jak i paugi, żółwie, rybki i pająki, etc… Miejsce jest usytuowane w historycznym Demesne of Seaforde w hrabstwie Down gdzie dbano o to przez prawie 400 lat.

Cennik w 2019 to:

Wejśce do szklarni z motylkami:

  • Dorosły: £6.30
  • Dziecko: £4.20

Zwiedzanie ogrodów z labiryntem: 

  • Dorosły: £6.30
  • Dziecko: £4.20

Wejściówka dla rodziny (2 dorosłych+2 dzieci):  £28.95

Prking za darmo.

 

W szkarniah temeratura jest na poziomie +30 stopnie więc można zimową porą wybrać się aby się ugrzać 🙂

Hostirię tego miejsca oraz więcej informacji można znaleźć na ich stronie:

https://www.seafordegardens.com

Spolszczyłem i skróciłem ją poniżej.

Seaforde Demesne jest domem dla rodziny Forde od prawie 400 lat. Nazwa „Seaforde” pochodzi z początku XVIII wieku i łączy nazwę „Forde” ze starym angielskim / francuskim słowem „See”, co oznacza „siedzibę”. „Demesne” to stare normańskie francuskie słowo oznaczające „przynależność do władcy” i odnosi się do terenów bezpośrednio otaczających dwór, które są bezpośrednio wykorzystywane do korzystania z tego domu i jego mieszkańców.

Przez stulecia budynki Seaforde, park, pola uprawne, lasy i ogrody ewoluowały i dostosowywały się pod względem kształtu, wielkości i przeznaczenia, ponieważ kolejne pokolenia rodzinne nadal pielęgnują i chronią swój dom. Niektóre z oryginalnych elementów pod prsją czasu zmieniły wygląd, a niaktóre zanikły/wygineły.

Rodzina Forde pochodzi z hrabstwa Meath i twierdzi, że pochodzi z normańsko-irlandzkiej rodziny de la Forde, która osiedliła się w Fordestone (obecnie Fordstown) w Meath około XIII wieku.

Rodzina Forde pochodzi z hrabstwa Meath i twierdzi, że pochodzi z normańsko-irlandzkiej rodziny de la Forde, która osiedliła się w Fordestone (obecnie Fordstown) w Meath około XIII wieku.

Ziemie Demesne zostały nabyte przez rodzinę od 1617 do 1628 roku, kiedy Mathew Forde (ok. 1590-1652) z Meath i Dublina nabył ponad dwadzieścia tysięcy akrów Barony Kinelarty od Thomasa Cromwella, 1 wicehrabia Lecale, za znaczną wówczas sumę 8000 £.

Ogród

5-hektarowy, otoczony murem ogród, w którym obecnie znajduje się tropikalna szklarnia z motylami i labirynt, składa się z dwóch połówek. Północna część, w której znajduje się szklarnia z motylami i kawiarnia, była pierwotnie ogrodem kuchennym głównego budynku.

Południowa część ogrodzonego ogrodu, który jest obecnie ogrodem labiryntu, była formalnie rozległym ogrodem ozdobnym. 

W latach 50. te pracochłonne ogrody zostały opuszczone i popadły w ruinę. Dopiero w latach siedemdziesiątych, pod zarządem Patricka i Anthei Forde, otoczone murem ogrody cieszyły się wskrzeszeniem i odkryciem nowego układu ogrodu, z labiryntem jako centralnym elementem

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *