Glenveagh Park - Na Owrajcie

Wycieczka do Glenveagh National Park

Narodowy Park Glenveagh (czyt. Glenwej) mieści się w północno-zachodniej części Republice Irlandzkiej w hrabstwie Donegal.

Jest to jeden z najpiękniejszych Parków Irlandii, a także drugi co do wielkości Park Narodowy.  Położony jest w terenie górzystym, a dokładnie w miejscu gdzie rozciąga się pasmo górskie „Derryveagh” (czyt. Derywej). Przepiękne górzyste tereny z kilkoma jeziorkami i mnóstwem zieleni. Nie są to piękne wysokie polskie strome góry, ale również robią wrażenie.

W centrum samego parku rozciąga się długie jezioro Lough Beagh, a jedna ze ścieżek prowadzi wzdłuż jeziora prosto do zamku i wspaniałych ogrodów kwiatowo-warzywnych z malowniczym domkiem. Trzeba przyznać, że cała ta otoczka z zamkiem jest po prostu widowiskowa. Dodam, że park leży na około 16 ha, a dookoła 40 kilometrowy płot chroni jelenie i sarny przed wydostaniem się na zewnątrz. Jest to chyba jedno z takich miejsc w Irlandii gdzie żyją te piękne stworzenia w większym skupisu, a kto je sprowadził? …o tym przeczytacie poniżej jeśli  interesuje Was historia, która towarzyszy temu miejscu.

Najważniejsze co powinniście wiedzieć :

 • Jak dojechać, czyli mapka z objaśnieniem
 • Pogoda, gdzie sprawdzić pogodę przed wyruszeniem na szlak
 • Godziny otwarcia
 • Historia, aby bardziej zrozumieć miejsce do którego się udajemy
 • Ceny, wszelkie koszta, które możemy ponieść
 • A może chcesz wypożyczyć rowery ?

MAPA

POGODA

Jest wiele serwisów i aplikacji sprawdzające pogodę.
Polecam odwiedzenie strony gazety „The Irish Times” i sprawdzenie pogody na kolejne 6 dni dla miejscowości Letterkeny w pobliżu parku.

GODZINY OTWARCIA

Należy pamiętać, że wycieczki po zamku mogą być w sezonie ograniczone.

Sezon 1

Od pierwszego Listopada do 16 Marca

Centrum dla zwiedzających jest otwarte od godziny  9.00 do 17.00

 • Ostatni busik do zamku odjeżdża o 15.45
 • Osatni busik z zamku jest o 16.45

Sezon 2

Od 17 Marca do 31 Października

Centrum dla zwiedzających jest otwarte od godziny  9.15 do 17.30

 • Ostatni busik do zamku odjeżdża o 16.45
 • Osatni busik z zamku jest o 17.45

! Park jest nieczynny w Wielki Piątek oraz w podczas Świąt Bożego Narodzenia

! Park może być zamknięty w czasie bardzo ektremalnie złej pogody

HISTORIA

Historia Glenveagh, jej krajobraz i ludu jest fascynującą opowieścią

Własność Glenveagh powstała w latach 1857-9 przez zakup kilku mniejszych gospodarstw przez Johna George’a Adair, zamożnego spekulanta gruntów z Co. Laois. John Adair później zniesławił się w Donegalu i Irlandii bezlitośnie wyrzucając na wygnanie 244 najemców na jego ziemi.

Po ślubie z rodowitą Amerykanką żoną Cornelią Adair rozpoczął budowę zamku Glenveagh w 1867 r., Który został ukończony w 1873 r. Adair jednak nigdy nie spełnił swego marzenia o stworzeniu posiadłości łowieckiej na wyżynach Donegal i zmarł nagle w 1885 r. podczas podróży służbowej do Ameryki.

Po śmierci męża Cornelia przejęła prowadzenie majątku i wprowadziła w 1890 r. jelenie. Nieustannie starała się poprawić wygody zamku i piękno jego terenów, dokonując znacznych ulepszeń w okolicy tworząc ogrody. W ciągu najbliższych 30 lat stała się bardzo znaną gospodynią co kontynuowła do lata roku 1916.

Corneli Adair zmarła w Londynie w roku 1921, a po jej śmierci Glenveagh zostało zajęte zarówno przez Siły Antyterrorystyczne, jak i siły Wolnej Siły Armii państwowej podczas irlandzkiej wojny domowej.

Glenveagh miało kolejnego właściciela dopiero w 1929 roku. Posiadłość została zakupiona przez profesora Arthura Kingsley Portera z Uniwersytetu Harvarda, który przybył do Irlandii, aby studiować irlandzką archeologię i kulturę. Portale Kingsley głównie obracał się w irlandzkich kręgach literackich i artystycznych, w tym miał bliskiego przyjaciela AE Russell, którego obrazy nadal wiszą w bibliotece zamku. Jego pobyt był krótki w posiadłości. Arthur Kingsley Porter tajemniczo zniknął podczas wizyty na wyspie Inishbofin w 1933 r.

Ostatnim prywatnym właścicielem włości  Glenveagh był Henry McIlhenny z Filadelfii, który kupił nieruchomość w 1937 roku. Henry McIlhenny był irlandzkim Amerykaninem, którego dziadek John McIlhenny dorastał w Milford kilka mil na północ od Glenveagh. Po zakupie nieruchomości pan McIlhenny poświęcił wiele czasu na przywrócenie dawnej świetności zamku i ogrodów.

Ostatecznie Henry McIlhenny zaczął podróżować do i z Irlandii , a utrzymanie majątku również stało się uciążliwe. W 1975 roku zgodził się na sprzedaż nieruchomości do Urzędu Robót Publicznych umożliwiających przez to utworzenie Parku Narodowego. W 1983 roku podarował krajowi posiadłość wraz z ogrodami i mnóstwem rzeczy.

Park Narodowy Glenveagh został otwarty dla publiczności w 1984 roku, podczas gdy zamek został otwarty w 1986 roku.

Dzisiaj, jako w prywatnej własności Glenveagh nadal przyciąga i inspiruje odwiedzających z całego świata.

Source: glenveaghnationalpark.ie

CENY

Zwiedzanie parku jest absolutnie za darmo, dojeżdżamy zostawiamy auto na darmowym parkingu i idziemy zwiedzać, to tak w większym skrócie.

Przygotowałem poniżej cennik spolszczony na bazie cennika który znajduje się w parku (data: 23.07.2017)

Warto też zerknąć też na stronę parku, tam powinien być zawsze aktualny cennik:

www.glenveaghnationalpark.ie

Warto jednak zapłacić za zawiedzanie zamku, a jeśli nie jesteście zmęczeni można też kupić busika z powrotem.

WARTO WIEDZIEĆ

Można wyporzyczyć sobie rower tradycyjny lub elektryczny albo hybryde dla siebie czy dla dziecka, a nawet buggy czyli dwu kołowy wózek ciągnięty za rowerem.

Rowery można zabukować i odebrać na parkingu w parku. Jeśli będą dostępne to na parkingu możemy wypożyczyć bez rezerwacji, lub wchodzimy na strone www.grassroutes.ie

Orientacyjnie na 3 godziny:

 • Electric bike hire €18
 • Hybrid bike hire €12
 • Kids bikes & Buggies €6

 

Na dziedzińcu zamkowym jest kafejka gdzie można napić się herbatki lub kawy, przegryźć coś na słodko, a najwyżej kiełbaskę w cieście, kanapkę etc… ale nic na gorąco. Na gorąco zjemy w restauracji nieopodal Centrum Odwidzających czyli na samym początku parku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *